”Dialogul de mai jos, dintre un medic şi un bătrân venit la consultaţie, este povestit de Rumi: – Nu sunt întreg la minte, spune bătrânul. Mă lasă memoria, încep să uit. – Asta e din pricina vârstei, spune doctorul. – Mi-a slăbit şi vederea. – Pentru că eşti bătrân. – Simt dureri ascuţite în spinare. Am încă dorinţe, dar nu le mai pot satisface. – Asta e bătrâneţea. – Pe deasupra, tot ce mănânc îmi cade greu. Mi s-a nenorocit stomacul. – Ai peste şaptezeci de ani. Acesta-i motivul. – Când respir, simt o apăsare pe piept. – E firesc, pentru că eşti bătrân. Deodată, bătrânul se supără: – Idiotule! Ce-mi tot spui acolo? Eşti mai prost decât un măgar! Dumnezeu a făcut leacuri pentru toate bolile, dar tu habar n-ai! Nu-mi spui nimic altceva decât că sunt bătrân! – Da, spuse medicul. Eşti bătrân. De asta eşti şi aşa […]
mart. 072021