”Cu durerile iubirii Voind sufletu-mi să-l vindec, l-am chemat în somn pe Kama – Kamadeva, zeul indic. El veni, copilul mândru, Călărind pe-un papagal, Având zâmbetul fățarnic Pe-a lui buze de coral Aripi are, iar în tolbă-i El păstrează, ca săgeți, Numai flori înveninate De la Gangele măreț. Puse-o floare-atunci-n arcu-i, Mă lovi cu ea în piept, Și de-atunci în orice noapte Plâng pe patul meu deștept… Pyar do, pyar lo… (Dăruiește dragoste, primește dragoste…) Cu săgeata-i otrăvită A sosit ca să mă certe Fiul cerului albastru Și-al iluziei deșerte. Cu durerile iubirii Voind sufletu-mi să-l vindec, l-am chemat în somn pe Kama – Kamadeva, zeul indic. Om Kama Pujitayei Namaha Om Kama Pujitayei Namaha (Să îl contemplăm pe Kama, Zeul Dragostei).” Versuri: Mihai Eminescu
„Dragostea mea, ancoră grea, ţine-mă strâns; toate mă dor: gura – de dor, ochii – de plâns.” Nina Cassian
”BOGDAN Mamă, mamă! MARIA Aud, dragul mamei. BOGDAN Cum se cheamă apa ce curge pe-aici? E tare repede. MARIA Bistriţa, dragu mamei. BOGDAN Da’ ce cetate se vede acolo în lumina fulgerelor? MARIA Acolo? Cetatea craiului Graiur. Mare crai şi bogat, şi are o fetiţă mică, mică.. numai bună de tine. Cu dânsa am să te-nsor odată. BOGDAN Tare mi-i dragă, mămuţă! MARIA] D-apu-ai văzut-o? BOGDAN Ba n-am văzut-o. MARIA Apoi cum de ţi-i dragă? BOGDAN Bine, trebuie să vezi pe cineva ca să-ţi fie drag? MARIA Se-nţelege. BOGDAN Dacă spui că-i aşa de mică, mică, atuncea mi-i dragă fără s-o văd. Da’ cum o cheamă?” Mihai Eminescu, ”Gruie Sânger”
”(…) culpeşul care se căieşte. Or, în ce mă priveşte, fărădelegea mea este nemăsurată, ştiu, dar nici căinţa mea nu este mai mică; că lovitura cea dureroasă cu care, în bunătatea ta, ai binevoit să mă preacinsteşti, mi-a zdrobit, dreptu-i, trupul, da a fost un leac pentru sufletul meu şi o pricină de voioşie; precum ne învaţă înţeleptul: „Gustul dintâi al pedepsei pe care ţi-o îndrituieşte mâna dascălului tău este amestecat cu oarecare amărăciune, da gustul de mai apoi este mai desfătător decât mierea strălimpezită şi decât dulceaţa ei„!” ”O mie și una de nopți”
”Theseu: Mă-ntreb, cum poate Leul şi vorbească… Demetrius: Nu-i de mirare, stăpâne; cum să nu vorbească un leu, când sunt atâţia măgari care vorbesc?” William Shakespeare, ”Visul unei nopți de vară”
“Have patience with everything that remains unsolved in your heart. Try to love the questions themselves, like locked rooms and like books written in a foreign language. Do not now look for the answers. They cannot now be given to you because you could not live them. It is a question of experiencing everything. At present you need to live the question. Perhaps you will gradually, without even noticing it, find yourself experiencing the answer, some distant day.” Rainer Maria Rilke, ”Letters to a Young Poet”
“Everything that happens in our lives has meaning even though we may not understand it or even pay attention to it.” Debasish Mridha
Gigi D’Agostino – ”Another way”
I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never… you wrong I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, come and sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, come and sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, come and sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, come and sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me wrong You’ll never do it, come and sing my song I’ll never do it ‘cause you treat me […]
“Dar te întreb eu acum: de ce totul trebuie trăit? De ce totul trebuie consumat? N-ajunge că suntem siliți să mâncăm? Trebuie să ne mâncăm și sufletele? Unde scrie asta? Adică cum, nu putem păstra în sufletul nostru și lucruri netrăite? Trebuie neapărat să înghițim tot ce e pe lume? De ce? Ca să avem pe urmă ce vărsa în mormântul în care o să fim băgați? E o veche întrebare a mea la care rămân.. Am iubit o fată! Nu-mi ajunge? De ce trebuie alta? Și acum ascultă: Am vrut o dată să schimb lumea! Nu-mi ajunge? De ce trebuie s-o iau de la cap și să merg până în pânzele albe?” Marin Preda, ”Marele singuratic”
Billy Vera – ”Up this moment”
What did you think I would do at this moment When you’re standing before me With tears in your eyes Trying to tell me that you have found you another And you just don’t love me no more What did you think I would say at this moment When I’m faced with the knowledge That you just don’t love me Did you think I would curse you Or say things to hurt you ‘cause you just don’t love me no more Did you think I could hate you Or raise my hands to you Now come on you know me too well How could I hurt you when darling I love you And you know I’d never hurt you-oo-wo-oo-o-o-o… What do you think I would give at this moment If you’d stay I’d subtract twenty years from my life I’d fall down on my knees And kiss the ground that […]
”Nici întrebare, Nici răspuns. La fereastră, farduri viu colorate În odaie, toate îmbujorate Acum Apus. Noi, oamenii avem doar bilet dus. Să facem dragoste. Fără filtre.” (Anonim)
”La capăt de linie” (versuri/lyrics) Melodie de: Om la lună La capăt de linie, dacă te uiți cu atenție O să vezi rătăcind două puncte de suspensie Ce știu cel mai bine sau cel puțin li s-a dus vestea Să privească în zare, să continue povestea Oricum din poveste înainte mult mai este La capăt de linie, dacă ți-au luat urma Am să te strâng în brațe și-am să-ți plâng eu lacrima Și dac-o să rămân fără și înc-o să te doară Am să te-ascund cu grijă de lumea de-afară Oricum din poveste înainte mult mai este Oricum din poveste înainte mult mai este Când timpul tе oprește, când timpul te sperie Am să fiu eu acolo, la capăt de linie Când lumea te privește, când lumea ta se zguduie Am să fiu eu acolo, la capăt de linie La capăt de linie, dacă ți se face frică Ai să […]
”E greu să trăieşti printre oameni, findcă-i greu să taci. Şi nu faţă de cel pe care-l detestăm, suntem cel mai nedrepţi, ci faţă de cel care ne este indiferent. Dacă ţi-e prietenul bolnav, dă suferinţei sale adă¬post, dar fii pentru el culcuşul aspru, un pat de scîndură. Doar astfel îi vei fi folositor. Şi dacă’prietenul îţi face rău, să spui: „Răul ce mi-ai făcut, ţi-l iert; dar răul ce ţie însuţi ţi l-ai făcut, cum aş putea să-l iert?” Aşa vorbeşte orice iubire mare: iartă şi are milă.” Nietzsche, ”Așa grăit-a Zarathustra”, cap. ”Despre cei milostivi”
“Faith and love are apt to be spasmodic in the best minds. Men live the brink of mysteries and harmonies into which they never enter, and with their hands on the door-latch they die outside.” Ralph Waldo Emerson
“Only a fool would speak of their impatience or intolerance with pride.” Mokokoma Mokhonoana