„Păi, zic, e deştept foc.„ „Da, zice, rage de deşteptăciune.„ „Cred, zice, pentru că luni seara mi-a jurat ceva ce a dez¬minţit marţi dimineaţă. Asta înseamnă să ai o limbă furcată, ca de viperă, adică două limbi.” William Shakespeare, ”Mult zgomot pentru nimic”
Johnny Mercer (Dr. John) – ”Accentuate the positive”
”Gather around me, everybody Gather around me while I preach some We’ve a sermon, coming on me The topic will be sin And that is what I’m agin If you want to hear my story Then settle back and just sit tight While I start reviewing Attitude of doing right. You’ve got to accentuate the positive Eliminate the negative Latch on to the affirmative Don’t mess with Mister In-Between You’ve got to spread joy up to the maximum Bring gloom down to the minimum Have faith or pandemonium Liable to walk upon the scene To illustrate his last remark Jonah in the whale, Noah in the ark What did they do Just when everything looked so dark Man, they said we better, accentuate the positive Eliminate the negative Latch on to the affirmative Don’t mess with Mister In-Between No, do not mess with Mister In-Between Do you hear me? Oh, […]
“And now these three remain: faith, hope and love. But the greatest of these is love.” Saint Paul, Holy Bible: King James Version
“It is not the gravity of the moment. Rather, it is the faith of the man who stands in the gravity of the moment.” Craig D. Lounsbrough
“Când omul va reuşi să coboare în sine luminându-şi tenebrele care în permanență îl agită, când va reuşi să facă saltul de la teorie la acțiune şi de la inteligență la înțelepciune, atunci se va împăca cu sine şi în lume va domni pacea. Atâta vreme cât un singur om va prococa altui om suferință, lumea nu va avea linişte. Pentru că oricât de mult s-ar strădui unele teorii să ne convingă de apariția noastră prin hazard, viața are un sens.” Dumitru Constantin Dulcan, ”Inteligenţa materiei”
”Cum întoarcerea noastră în marea energie a Universului e actul demn al unor oameni liberi, înţelepciunea finală, lacrimile şi regretele ni s-ar părea tot atât de absurde ca lugubrele lamentaţii ale vechilor bocitoare.” Vladimir Colin, ”A zecea lume”
“Cât din ceea ce am trăit este un rezultat al voinței mele și cât se datorează influențelor, presiunilor și manipulărilor care s-au exercitat asupra mea? Și nu mă refer doar la faptul de a fi fost obligată să fac, mă refer și la faptul, infinit mai grav, de a fi fost uneori convinsă să fac.” Ana Blandiana
„Dacă destinul vostru este de a fi împreună, acest lucru se va întâmpla orice ar fi; dacă nu e, nimic din ceea ce ai putea face nu va putea să-ţi schimbe cursul vieţii.” Isabel Allende
Walter Ghicolescu – ”Iubire confuză”
Am crezut că așteptarea s-a terminat Când pe tine te-am întâlnit. Și-n iubire primii pași, Împreună făceam. Peste frunzele moarte și sub cer plumburiu, Într-un glas, iubirea cântă Și cu emoție, îmi dăruiai, Primul sărut. Acum îmi spui că-ți pare rău, Și-ai vrea să mergi pe drumul tău Dar oare… Chiar nimic nu rămâne de făcut? Că mă iubești, o știi și tu, Dar tot îți spui Că nu și nu, chiar dacă Știi că eu te-am iubit, de la-nceput. Așteptai cu-nfrigurare ca eu să vin Și să transform noaptea în zi, Și-mi spuneai că fără mine Rost n-ai fi avut. Mă țineai în brațe și iubire-mi jurai Pecetluită cu câte-un sărut Dar toate au rămas.. Undeva în trecut. Acum îmi spui că-ți pare rău, Și-ai vrea să mergi pe drumul tău Dar oare… Chiar nimic nu rămâne de făcut? Că mă iubești, o știi și tu Dar tot îți […]
”Am încercat să-L găsesc pe Dumnezeu pe crucea creştină, dar nu era acolo. Am fost la Kaaba musulmană de la Mecca, dar nici acolo nu era. M-am dus la vechea sinagogă evreiască şi la templul hindus al idolilor, însă n-am dat de urma Lui. I-am întrebat pe învăţaţi şi filozofi, dar Dumnezeu era cu mult mai presus de înţelegerea lor. Atunci, am privit în inima mea şi L-am văzut acolo. Dumnezeu nu poate fi găsit altundeva.” Rumi, ”Unde e Dumnezeu?”
”Cât de minunat este să-l poţi admira pe cel pe care-l iubeşti! În plină lumină a zilei, cu totală luciditate. Aşa cum priveşti soarele. Aşa că voi veni să te văd dimineaţa şi din felul în care te voi privi vei şti că te iubesc, că sunt tulburată de vocea ta, de ochii tăi, de zâmbetul tău strălucitor şi de sunetul paşilor tăi. Te voi vedea şi sunt fericită, înspăimântător de fericită, pentru că sunt aproape de tine.” Anaïs Nin
”De-acuma nu te-oi mai vedea, Rămâi, rămîi cu bine! Mă voi feri în calea mea De tine. De astăzi dar tu fă ce vrei, De astăzi nu-mi mai pasă Că cea mai dulce-ntre femei Mă lasă. Căci nu mai am de obicei Ca-n zilele acele, Să mă îmbăt și de scântei Din stele, Când degerând atâtea dăți, Eu mă uitam prin ramuri Și așteptam să te arăți La geamuri. O, cât eram de fericit Să mergem împreună, Sub acel farmec liniștit De lună! Și când în taină mă rugam Ca noaptea-n loc să steie, În veci alături să te am, Femeie! Din a lor treacăt să apuc Acele dulci cuvinte, De care azi abia mi-aduc Aminte. Căci astăzi dacă mai ascult Nimicurile-aceste, Îmi pare-o veche, de demult Poveste. Și dacă luna bate-n lunci Și tremură pe lacuri, Totuși îmi pare că de-atunci Sunt veacuri. Cu ochii serei cei dintâi Eu […]
“Never forget that God is your friend. And like all friends, He longs to hear what’s been happening in your life. Good or bad, whether it’s been full of sorrow or anger, or even when you’re questioning why terrible things have to happen.” Nicholas Sparks, The Last Song
”O durere reală, adevărată este capabilă să-l facă uneori până și pe un om de o superficialitate fenomenală să devină serios și stoic, fie chiar și pentru scurtă vreme; mai mult, de pe urma unei dureri adevărate chiar și unii oameni proști se întâmplă să se deștepte, desigur, tot pentru un timp oarecare; e o însușire curioasă a durerii.” F. M. Dostoievski
”Pe când simt somnul apropiindu-se, iau o hotărîre: de mâine, o iau de la capăt. De mâine, s-a terminat cu maimuţărirea gazdelor mele. De mâine, oricare ar fi problemele, oricare ar fi piedicile, am de gând să-mi croiesc o viaţă a mea.” Greg Egan, ”Caseta de valori”